สอบถามข้อมูลสินค้าเพิ่มเติม
LINE ID: @sysnet โทร: 02 102 4284
Ruijie Cybrey RG-CF30S Datasheet
Ruijie Cybrey RG-CF series next-generation high-performance firewalls NGFW_NTOS 1.0R13 User Manual
Product Overview | |
|---|---|
| Model | Ruijie Cybrey RG-CF30XS |
| Product Type | Next-Generation High-Performance Firewall |
| Form Factor | 1 RU Rack-Mounted Firewall |
| Deployment Scenario | Internet Egress, Area Boundary, Data Center Boundary, Branch Egress |
| Cloud Management | Supported |
Performance | |
| Firewall Throughput | 9 Gbps |
| IPS Throughput | 1.8 Gbps |
| NGFW Throughput | 1.6 Gbps |
| Threat Protection Throughput | 1.3 Gbps |
| Threat Protection Expansion | Expandable up to 1.6 Gbps with RG-CF30XS-300M-LIC |
| SSL Inspection Throughput | 840 Mbps |
| Concurrent Sessions | 1.5 Million TCP Sessions |
| New Sessions Per Second | 105,000 TCP Sessions/Sec |
| Firewall Policies | 3,000 Policies |
VPN Performance | |
| SSL VPN Throughput | 2.16 Gbps |
| Concurrent SSL VPN Users | 1,125 Users, Recommended Maximum in Tunnel Mode |
| IPsec VPN Throughput | 3.7 Gbps |
| Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels | 200 Tunnels |
Interfaces | |
| Management Ports | 1 x RJ45 MGMT Port 1 x RJ45 Console Port, RS-232 |
| USB Port | 1 x USB 3.0 Port |
| LTE Expansion | Optional 4G Plug-in Module, RG-NSEC-SIC-LTE-S |
Security Features | |
| Intrusion Prevention | Supported |
| Antivirus | Supported |
| Application Control | Supported |
| URL Filtering | Supported |
| File Filtering | Supported |
| Threat Intelligence | Google & Kaspersky Threat Intelligence |
| WAF | Supported |
| AI-Based Threat Detection | AI-Powered Stealthy Attack and Abnormal Behavior Detection |
| DoS/DDoS Attack Defense | Supported |
| ARP Attack Defense | ARP Spoofing and ARP Flooding Protection |
| Blocklist / Allowlist | Supported |
| SSL Proxy Policy | Supported |
Network Features | |
| Interface Mode | LAN/WAN Port, Routing Mode, Transparent Mode, Bypass Mode |
| WAN IP Assignment | PPPoE, DHCP, Static IP |
| Sub-interface / VLAN | Supported |
| Bridge Interface | Supported |
| Aggregate Interface | Supported |
| DHCP Server | Supported |
| DNS Server | Supported |
| DDNS | Multiple DDNS Service Providers Supported |
| Link Detection | Supported |
| VRRP | Supported |
| High Availability | Active/Passive Redundancy with Automatic Switchover |
| SD-WAN | Cloud Platform Integration for Branch Orchestration and Monitoring |
Policy & Operation Features | |
| Traffic Learning | Record Destination IP, Port Number and Abnormal Traffic |
| NAT | NAT Policy, NAT Policy Batch Import, ALG, Server Port Mapping, NAT Address Pool Status |
| Security Policy | Object, Content and Zone-Based Security Policies |
| Policy Simulation | Simulate Policy Execution Before Applying to Real Traffic |
| Policy Configuration Wizard | Port Scan, Policy Configuration and Policy Testing Wizard |
| Policy Optimization | Analyze Redundant, Expired and Conflicting Policies |
| Policy Lifecycle | Policy Change Records and Full Lifecycle Display |
| Port Scan | Scan Configured IP Ranges for All Ports or Selected Ports |
Management | |
| Cloud Management Platform | Supported with Log Upload to Cloud |
| SNMP | SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3 |
| System Upgrade | System Upgrade and Rollback |
| Database Backup | System Database Backup and Restoration |
| Patch Installation | Supported |
| One-Click Collection | Collect Fault Information with One Click |
| Device Health | Device Health Diagnosis |
| Service Diagnosis | Service Continuity Diagnosis |
| API | Open APIs for Third-Party Platform Integration |
| Reports | Periodic Network Status and Network Security Reports |
Hardware Specifications | |
| Product Dimensions | 440 x 222 x 43.6 mm |
| Shipping Dimensions | 540 x 345 x 153 mm |
| Product Weight | 2.42 kg |
| Shipping Weight | 3 kg |
| Storage | No Hard Disk for Factory Delivery, Optional 480GB SSD or 1TB HDD Expansion Module |
| Power Supply | Built-in Single Power Module, 100-240V AC, 50/60Hz, Max 1.5A |
| Maximum Power Consumption | 30W |
Environment | |
| Operating Temperature | 0°C to 45°C at Altitudes Below 1,800 m |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |
| Operating Humidity | 10% RH to 90% RH, Non-Condensing |
| Storage Humidity | 5% RH to 95% RH, Non-Condensing |
| Operating Altitude | 0 m to 5,000 m |
Regulatory Compliance | |
| RoHS | Yes |
| Safety Compliance | IEC 62368-1 |
| EMC | EN 55032, EN 55035, EN 61000-3-3, EN 61000-3-2, EN 301489-1 |
Ordering Information | |
| LTE Module | RG-NSEC-SIC-LTE-S: 4G Plug-in Module for Network Access via 4G Card |
Package Contents | |
| Included Items | RG-CF30XS Series Chassis x 1 Power Cord x 1 Grounding Wire x 1 Rubber Pad x 4 L-Shaped Rack-Mount Bracket x 2 M4 x 8 mm Cross Recessed Countersunk Head Screw x 4 Warranty Card x 1 User Manual x 1 |